Uudis

Maailma keerukaima rahvusvahelise küberõppuse võitis NATO meeskond

Keskuse juht Merle Maigre. Fotod: Arno Mikkor

NATO küberkaitsekeskus korraldas sel nädalal rahvusvahelist küberõppust Locked Shields, mille võitjaks tuli NATO meeskond. Auväärt teise koha pälvis Prantsusmaa meeskona ja kolmandaks eelmisel aastal võitjaks osutunud Tšehhi.

“Esmakordselt osales Locked Shieldsi õppus NATO eri agentuuride eksperte ühendav meeskond. Nad osutusid parimaks õppuse kõigis olulisemates kategooriates,” ütles Aare Reintam, õppuste juht keskuses.

“Tunnustust väärivad siiski kõik seni kõige keerukama ülesehituse ja väljakutsetega Locked Shieldsi õppusel osalenud meeskonnad. Kokku oli õppuse mänguvõrgus ligi 4000 virtuaalset süsteemi ja reaalajas viidi läbi enam kui 2500 rünnakut. Lisaks pidid meeskonnad lahendama strateegilisi ülesandeid, kirjutama situatsiooniraporterid, viima läbi digiekspertiisi, lahendama õigusküsimusi ja vastama arvukatele meediapäringutele. Elutähtsatest teenustest nagu elektrivarustus ja kommunikatsioonivõrgud sõltub kogu meie kaasaegne digiühiskond ning kübereksperdid peavad pidevalt harjutama nende süsteemide kaitset,” lisas Reintam.

Locked Shields’i stsenaariumi järgi kaitsevad õppusel osalevad meeskonnad rünnaku alla sattunud fiktiivse riigi arvutivõrke ja infosüsteeme. Lisaks ulatuslikule küberrünnakule toimub sihtmärgi all olevas riigis rida teisi arenguid, mis tema julgeolekut nõrgestavad. Eesmärk on luua päriselule sarnanev ettekujutus sellest, kui suure mõjuga võivad olla küberintsidendid ning kui läbimõeldud ja mitmetahulised peavad olema meetmed nende lahendamiseks.

NATO küberkaitsekeskus korraldab õppust Locked Shields alates aastast 2010. NATO küberkaitsekeskus on NATO akrediteeritud rahvusvaheline kompetentsikeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna ekspertiisi allikaks NATO ja keskuse liikmesriikide jaoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.