Uudis

Riigi visioon: mobiiliga saab hääletada juba järgmistel valimistel

Endine riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektori asetäitja riigi infosüsteemi alal Andrus Kaarelson (paremal).Foto: Hans Lõugas

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektori asetäitja riigi infosüsteemi alal Andrus Kaarelsoni kinnitusel liigub riik selles suunas, et juba 2021. aasta kohalike omavalitsuste valimistel (KOV) pakkuda valijatele e-hääletamise kõrval ka m-hääletamise ehk mobiilist hääletamise võimalust.

Kaarelsoni rääkis plaanist täna RIA aastapäeva konverentsil. Visioon pärineb järgmisest valimiste infosüsteemist, mille arendust juhib RIA. Valimiste infosüsteem 3.0 ei ole veel valmis ehk see võib saada teistegi ideede näol laiendust.

Seadusest tulenevalt peab valimisteenistus samadeks valimisteks saama valmis ka elektroonilise valimisnimekirja.

Kuigi Kaarelson on üsna veendunud, et ühel hetkel on m-hääletamine võimalik, ei ole avalikes sõnavõttudes otseselt sama meelt olnud valimisteenistuse töötajad, kes on korduvalt küsinud, millist probleemi m-hääletamisega lahendatakse.

Sama küsimuse esitas täna samal konverentsil valimisteenistuse juht Priit Vinkel.

Kaarelsoni nägemusel ei pea m-hääletuse puhul kindlasti arendama äppi, vaid seda annaks ära lahendada ka veebilehe kaudu. Tema sõnul saab m-hääletamisega valimised senisest veelgi mugavamaks ning kättesaadavamaks teha ning hoida valimisaktiivsust kõrgena.

Võimalike kriitikanoolte osas rõhutab Kaarelson, et teoorias on kõik erinevad valimisviisid rünnatavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.