Uudis

Riik hakkab analüüsima, kuidas kasutati Eestis asuvat serverit USA presidendivalimiste mõjutamiseks

CERT-EE juht Tõnu Tammer.Foto: Scanpix/Konstantin Sednev/Eesti Meedia

Riik on pakkunud omapoolset abi Elkdata OÜ ja Koolibri AS ettevõtetele lahendamaks ära intsidendi, mis päädis olukorraga, kus Eestis asuva serveri kaudu üritati mõjutada USA presidendivalimisi

Lisaks on riik viimas läbi analüüsi selgitamaks välja, kuidas selline rünne toime pandi. Politsei pressiesindaja sõnul ei ole nad hetkel kriminaalmenetlust alustanud. Kuigi KAPO esindaja kinnitab, et nad on teemaga kursis ei saa nad seda avalikult kommenteerida. 

RIA manitseb veebilehtede tarkvara uuendama

Näiliselt paremäärmuslaste grupeeringu Proud Boys nimelt saadetud e-kirja kaasusega, kuhu on seotud ka Eesti ettevõtted Elkdata OÜ ning Koolibri AS on jõudnud ka kaitsepolitseiameti (KAPO) töölauale. 

KAPO pressiesindaja ütles Geeniusele, et tal ei ole võimalik öelda, mille kohta KAPO antud teemaga seoses huvi tunneb ja kuidas ning mida amet uurib. 

Sama kidakeelseks jäi ka politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Leana Loide, kelle sõnul on PPA vajadusel valmis osutama USAle igakülgset abi juhtumi uurimisel. Loide lisas, et Eesti politsei ei ole käesoleval hetkel kriminaalmenetlust alustanud.

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) intsidentide käsitlemise osakonna (CERT-EE) juht Tõnu Tammer tõdes, et varasemale kogemusele tuginedes saab öelda, et uuendamata tarkvaraga ja õigesti seadistamata kodulehed võivad kergesti kuritegijate kätte langeda.

“Praegu on vara öelda, kuidas küberintsident alguse sai. RIA tuletab kodulehe omanikele meelde, et kodulehe tarkvara tuleb uuendada regulaarselt ning tuleks kontrollida, kas see on korrektselt seadistatud,” lisas ta. 

Tammeri sõnul on RIA pakkunud omapoolset abi veebilehe omanikule ehk Koolibrile kui ka majutusteenust pakkuvale ettevõttele Elkdata. 

“Saan kinnitada, et intsident on tõepoolest toimunud. Küsime osapooltelt rohkem infot, et viia läbi analüüs kes, kust ja kuidas täpselt ründe läbi viis ning millises mahus e-kirju saadeti,” ütles Tammer. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.