Uudis

Telia avas Eestit katva asjade interneti võrgu

iot.jpg

Telia avas detsembris kogu Eestit katva asjade interneti võrgu, mille pakutavaid võimalusi asus esimesena kasutama gaasikontsern Energate.

Telia Eesti asjade interneti valdkonna juhi Toomas Kärneri kinnitusel on värskelt avatud NB-IoT (narrow band internet of things) võrgu näol tegu sisuliselt esimese 5G-perekonda kuuluva asjade interneti võrguga, mis levib üle kogu Eesti.

„Meie võrk on tehnoloogiliselt valmis ehitatud ning mobiilside järgmise põlvkonna ehk 5G raames sinna muudatusi tegema ei pea. Avasime võrgu oma klientidele detsembris, kuid erinevaid teste ja katsetusi oleme selle avamise nimel teinud terve viimase aasta jooksul,“ sõnas Kärner.

Kohe peale uue võrgu avamist asus selle võimalusi kasutama gaasifirma Energate oma kontserni kuuluvates ettevõtetes.

OÜ Energate juhatuse esimehe Hardi Sui sõnul pani ettevõte 2018. aasta lõpus Telia NB-IoT võrgus tööle oma esimesed kaugloetavad gaasiarvestid.

„Meie eesmärk on täielikult automatiseerida arvestinäitude lugemine üle asjade interneti võrgu, tagamaks seadusest tulenevate nõuete täitmise ja muutes teenuse kasutamise klientidele mugavamaks ning andmetöötluse efektiivsemaks. Seejuures kasutab Energate seadmeid, mille aku eluiga on kuni 16 aastat ning mis töötavad kõige uuema andmesidetehnoloogia toel. Meie andmetel pole Eestis keegi gaasiarvestite andmevahetust seni üle NB-IoT  teinud,“ lisas Sui.

Kokku on Energate’il plaanis Telia NB-IoT võrgu toel tööle panna tuhandeid gaasiarvesteid.

Toomas Kärneri kinnitusel saavad Telia asjade interneti võrku kasutama hakata väga erinevad ettevõtted, et muuta oma igapäevaelu lihtsamaks ja efektiivsemaks. Nii on uue võrgu teenus avatud ka kõigile senistele M2M klientidele.

„Näiteks on hetkel väga suur osa M2M teenustest kasutusel autode jälgimise lahendustes, makseterminalides ja muudes sarnastes lahendustes. Kõik need Telia kliendid võivad nüüd alustada oma tootjate poolt loodetavasti pakutavate NB-IoT seadmete katsetamist. Põhjusi selle tegemiseks on mitmeid: pikem aku eluiga, parem levi ning asjaolu, et maailm on liikumas 2G tehnoloogia sulgemise suunas. Näiteks veoauto jälgimise lahenduste puhul on oht juba varsti sattuda riikidesse, kus 2G seade enam võrku ei pääse ning veok kaob n-ö ekraanilt,“ selgitas Kärner,

Telia asjade interneti võrk katab ligi 98% Eesti territooriumist.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.