Uudis

Windowsist avastati kriitiline viga: ühe ikooni vaatamine lõppeb katkise kõvakettaga

Windowsi veateada.Foto: Shutterstock

Windowsi operatsioonisüsteemis peitub lihtne turvanõrkus, mida saab ära kasutada kogu kõvaketta kokku jooksutamiseks.

Windowsis saab failide sisse kirjutada teksti, mis suunab sind faili avamisel automaatselt teise kohta. Turvaeksperdid leidsid aga hiljuti, et Windowsis on üks koht, kuhu suunates tekib arvutis viga ja Windows hakkab ette viskama teateid, et kõvaketas on rikutud ja vajab parandamist.

Kus siis see viga tekib? Jutt läheb küllaltki tehniliseks, aga põhimõtteliselt on tegemist NTFS (Windowsi standartne failisüsteem) indeksi atribuudiga. NTFS indeks on koht, kus saab vaadata kaustasid ja faile, mis su kõvakettal on. Niisama hiirt klõpsutades sinna ei saa, seega ei tasu muretseda, et sinna kogemata satud.

Samab peitub Windowsis hetkel viga, mis laseb failide sisse kirjutada sinna suunava üherealise tekstijupi ja seda vaadates jookseb arvuti failisüsteem kokku. Vea ära kasutamiseks pole vaja programmeerimisalaseid teadmiseid, tarvis on teada vaid tekstijuppi, millega arvuti kokku jooksutada.

Siinkohal võiks anda soovituse, et ei tasu igasuguseid kahtlaseid faile avada, kuid antud vea esile kutsumiseks pole vaja isegi faili lahti teha. Kui koodijupp on faili sisse kirjutatud, siis piisab ainult vigase faili ikooni vaatamisest ja arvuti hakkab veatateid viskama.

Geenius ei hakka hetkel jagama, mis tekstiga arvuti kokku jooksutada saab. Hoiatame siinkohal, et sellega eksperimenteerimine võib lõppeda rikutud kõvakettaga.

CERT/CC turvanõrkuste analüütik Will Dormann kinnitas, et selline turvanõrkus on Windowsis eksisteerinud juba kaks aastat ja Microsoft pole seda siiani ära parandanud.

Microsoft ütles aga The Verge’ile, et nad on veast teadlikud ja tegelevad selle parandamisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.