Eestis on nüüd esimene koroona kontaktijälgimise äpp, aga sa ei peaks seda kasutama

Keith Siilats Hiinas tehases, kus valmistatakse elektritõukerattaid.Foto: Erakogu/Keith Siilats

Ettevõtja Keith Siilats paiskas täna varahommikul välja koroonaviiruse kontaktijälitamise äpi, mida soovitab kõigil oma sotsiaalmeedia jälgijatel kasutada. Kuigi Siilats väidab, et tema äpp ühildub tulevase riikliku äpiga, siis ei ole riigiametniku kinnitusel selline väide nendega kooskõlastatud.

Cybernetica andmeteadlane Dan Bogdanov palub inimestel telefoni mitte installeerida äppe, mis ei pärine ametlikest riiklikest allikatest.

Siilatsi äpp ei järgi riikliku äpi tegijate soove

Peamiselt USAs resideeruv ettevõtja Keith Siilats teatas täna varahommikul ühismeedia vahendusel, et tema meeskond on saanud valmis koroonaviiruse kontaktijälitamise äpi Androidi ja Apple’i telefonide tarbeks. Siilatsi rakenduse näol on tegu beetafaasis oleva äpiga.

Siilatsi Koroona Kontaktid nimelist äppi ei leia Google’i Play poest ega Apple’i App Store’ist kahel põhjusel. Esiteks just seetõttu, et tegu on beetaäppidega ning teisalt seetõttu, et nii Google kui Apple on võtnud vastu otsuse, et äpipoodidesse lubatakse vaid riiklike terviseorganisatsioonide arendatud äppe.

Siilatsi meeskonna arendatud äpp toimib Singapuris kasutataval Bluetrace.io tehnoloogial, mis kasutab telefonides olevat Bluetoothi. Riikliku äpi arendamisega seotud sotsiaalministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni valdkonnas töötava Priit Tohveri kinnitusel on Siilats olnud kaasatud riiklikku konsortsiumisse, mille mitmed liikmed on leidnud, et Eestis ei ole mõistlik võtta kasutusele üksühele Singapuriga sarnast lahendust.

“See äpp ühildub tulevikus tehtavate riiklike versioonidega, aga eriti saartel peaks juba praegu kasutama hakkama,” kirjutas Siilats napisõnalises ühismeedia postituses.

“See on tema antud lubadus. See ei ole meiega koordineeritud väide. Kui ta ütleb, et see ühildub tulevase riikliku äpiga, siis on tema asi see tagada, kuid meie oleme soovitanud, mitte anda selliseid lubadusi. See on hea, et ta sellist asja ütleb, kuna see tähendab, et ta ei tee isetegevust. See on väga tervitatav ja tore,” ütles Tohver.

Sel nädalal teatasid Google ja Apple, et arendavad koos koroonaviiruse kontaktijälitamise äpi enda telefonidesse. Suurfirmade koostöö kohta leiab Tohver, et nende väljapakutud rakendusliidese (API) lahendus on hea, sest jätab riikidele vabaduse luua oma nõuetele vastavaid rakendusi, mida hiljem API-ga saaks liidestada.

Siilatsit ei visata konsortsiumist välja

Kuigi riikliku koroonajälitamise äpi kallal käib tihe töö ei ole Tohveri sõnul konsortsiumi leping veel allkirju saanud. Kuna Siilats on konsortsiumisse kaasatud olnud on ta oma lahendust teiste liikmetega jaganud.

“Nägime, et ta on oma meeskonna loodud äpi pannud beetatestimiseks üles. Ütlesime talle, et ei ole korrektne öelda, et see on Eestis koroonaviiruse Bluetooth tracker, kuna see on nende eraalgatus. Oleme nendega sel teemal suhelnud. Ühest küljest on see kindlasti väga hea, et nad on teinud Singapuri teostuse Eestis. Aga me oleme ka selgelt välja öelnud ja seda on öelnud ka mitmed teised ettevõtted konsortsiumis, et me ei taha teha üks ühele Singapuri implementatsiooni selle pärast, et Singapuri lahendus eeldab tsentraalselt andmekogumist. Me tahame teha hajusat süsteemi, kus andmekogumine ja arvutused toimuvad võimalikult suures ulatuses inimeste enda telefonides. See on ka kooskõlas Euroopa Liidu koroonajälitamise äppide põhimõtetega. Me teame väga hästi mida Keith teeb ja suhtleme temaga igapäevaselt,” lisas Tohver.

Tohver arvab, et Siilats soovib praegu katsetada, kas Bluetoothi kasutamine toimib ning see on iseenesest tervitatav, kuna see info on kogu konsortsiumi jaoks oluline teadmine.

Tohver kinnitas, et kuigi Siilats avaldas beetafaasis äpi ei ole neil kavas tema meeskonda konsortsiumist välja visata. Seda, kas Siilatsi äppi on mõistlik telefoni installeerida või mitte Tohver ei ütle kuna ta ei saa riigiametnikuna võtta beetaäppide osas seisukohta.

Konsortsiumi töösse kaasatud Cybernetica andmeteadlane Dan Bogdanov palub inimestel telefoni mitte installeerida äppe, mis ei pärine ametlikest riiklikest allikatest.

“Palun mitte installeerida koroonaviirust tõkestada lubavaid rakendusi, mis ei tule ametlikest allikatest. Need ei ole seotud riiklike poliitikatega ning ei saa seega anda ka pikaajalist kaitset, mida me võime vajada. Kui riik tuleb välja oma rakendusega ja mõnel on juba paigaldatud mingi mitteametlik äpp, siis ei aita ta kaasa Eestis viiruse tõkestamisele,” ütles ta.

Bogdanov lisas, et äppide paigaldamisel kehtib tavaline hoolsusnõue ehk alati tuleb kontrollida, et oma seadmetesse paigaldataks rakendusi usaldusväärsest allikast.

“Muidu võivad meid ohustada soovimatud reklaamid, turvariskid või halvemal juhul autori jaoks krüptoraha kaevandav pahavara,” lisas Bogdanov.

Geenius on pöördunud kommentaari samaiseks Keith Sillatsi poole, aga pole veel teda tabanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.