Facebooki prohmakas pani Signali sõnumiäpi plahvatuslikult kasvama

Signali sõnumiäpp on viimasel ajal väga populaarseks saanud.Foto: Shutterstock

Kuigi WhatsAppi uus privaatsuspoliitika Euroopas ei kehti, eelistavad miljonid inimesed uut sõnumiäppi nimega Signal.

Möödunud nädalal hakkasid paljud WhatsAppi kasutajad saama rakendusest teateid, et kui nad tahavad äppi edasi kasutada, peab nõustuma uue privaatsuspoliitikaga.

Lähemal uurimisel selgus, et uues reeglistlikus peitub ka lõik, mis lubab WhatsAppil edaspidi kasutajate andmeid jagada emafirma Facebookiga.

Hiljem täpsustas WhatsApp, et Euroopas ei hakata EL-i seaduste tõttu kellegi andmeid jagama ja siinsete kasutajate jaoks ei muutu põhimõtteliselt midagi. Ent kahju oli juba tehtud ja paljud otsustasid, et aeg on sõnumiäppi vahetada. Enamiku uueks valikuks sai Signal.

WhatsAppi konkurendi kasv on olnud nii plahvatuslik, et äpi registreerimissüsteem oli nädala alguses korduvalt maas. Täna teatas Signal, et nende äppi on Androidi telefonidele alla laetud üle 50 miljoni korra. Kahe päeva eest oli see number vaid 10 miljonit.

Signal seisab mitme Euroopa riigi äpipoodide edetabeli tipus. See on selle nädala kõige alla laetum iPhone’i äpp muuhulgas Saksamaal, Prantsusmaal, Soomes, Itaalias ja Rootsis. Eestis asub see iOSi äpipoes hetkel viiendal ning Google Play Store’is kolmandal kohal.

Mis on Signal?

Signali kasuks räägib privaatsuse seisukohas mitu argumenti. Esiteks on äpis saadetud sõnumid krüpteeritud, seega ei saa keegi kolmas isik vestluseid lugeda, kaasaarvatud võimuorganid ja Signal ise.

Signal on ka avatud lähtekoodiga, mis tähendab, et igaüks saab piisavate teadmiste korral vaadata, kuidas see arendatud on ja mis seal “sees” peitub.

Äpi loojad on ka lubanud, et nad ei kogu ega müü rakenduse kasutajate andmeid ega kuva äpis reklaame. Ainuke asi, mida Signal registreerunud konto kohta teab, on selle telefoninumber.

Kui nüüd seda võrrelda meeletu andmetehulgaga, mida Facebook (sh Messenger ja WhatsApp) sinu kohta teab ja kogub, on vahe jahmatav.

Kuidas siis Signal raha teenib? Lühike vastus on, et ei teenigi. Signalit arendab mittetulundusühing ja arendamiseks mõeldud raha tuleb läbi annetuste. Summad on küllaltki suured, äpi looja Brian Acton andis Signalile 105 miljonit dollarit. Acton on kusjuures WhatsAppi asutaja, kes aga lahkus firmast, kui Facebook selle ära ostis.

Ükski äpp pole puudusteta ja nii on ka Signali puhul. Äppi on kritiseeritud näiteks selle tõttu, et ilma telefoninumbrita pole võimalik kasutajaks registreeruda.

Ilmselt kõige suurem viga seisneb siiski äpi populaarsuses. Kui Messengeris on kõik sõbrad-tuttavad juba olemas, siis Signalisse kolides võid avastada, et seda ei kasuta ükski lähikondlane. Kui aga privaatsusest hoolid, on kolimine väärt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.