Digi

Minister Kaimar Karu: valitsus kaalub Boltis osaluse ostmist

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kaimar KaruFoto: Stenbocki maja

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu rääkis valitsuse pressikonverentsil Bolti abipalvet kommenteerides, et valitsus arutab ka erimeetmeid idufirmade abistamiseks ja andis mõista, et muuhulgas on võimalusena laual osaluse omandamine ettevõttes.

Karu selgitas, et kui varem idufirmad ei mahtunud KredExi meetmete alla ei mahtunud, siis nüüd on kooskõlas Euroopa Liidu suunistega reegleid muudetud nii, et ka idufirmad saavad kandideerida teistega võrdsetel tingimustel. Seda teeb Karu sõnul ka Bolt. “Hetkel kadideerib Bolt võrdselt kõigi teistega, kuid praegu kehtvate limiitidest [5 miljonit eurot – toim] läheb nende vajadus üle,” selgitas Karu.

Samas kinnitas minister, et valitsus arutab, kas peaks idufirmadele tegema erinevad meetmed ja abipaketi, mis muuhulgas hõlmab ka riigiosaluse võtmist neis ettevõtetes. Karu sõnul pole siiski ühegi konkreetse firma abipalvet otsustatud.

Bolt vajab hiigelabi

Kui veel kuu alguses väitis takso- ja kullerteenuseid vahendava Bolti asutaja Markus Villig DigiPROle, et nende põhiäri on kukkunud 20-30 protsenti, siis äsja avalikuks tulnud andmetest nähtub, et ettevõtte käive on langenud tervelt 85% ning ta vajab riigilt tuge, et ellu jääda.

Nimelt saatsid Bolti asutajad Markus ja Martin Villig peaministrile, majandus- ja taristuministrile ja väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministrile kirja, kus paluvad riigilt 50 miljonit eurot laenu.

“Võttes arvesse mõju Bolti käibele (langus 85%) ja teadlaste mudeleid, et majanduse taastumine toimub järk-järgult ning tänase prognoosi järgi ilmselt alles juunis-juulis, on meie minimaalne finantseerimisvajadus aprillist alates järgmisteks kuudeks vähemalt 15 miljonit eurot kuus, kokku 50 miljonit eurot,” kirjutasid vennad.

“See summa on vajalik püsikulude katmiseks ja turu muutustest tulenevateks kiireteks investeeringuteks, ​et tagada ettevõtte jätkusuutlikkus ja võimekus kriisist välja tulla ilma saatuslike mõjudeta,” jätkasid Villigud andes mõista, et ettevõte vaagub hinge. 

Kulude all peavad nad silmas peamiselt palku, kusjuures juba on jõustatud palgakärped kõigile ettevõtte töötajatele, ning olemasolevad pikaajalised siduvad kohustuse täitmist.

Eelmisel majandusaastal ligi 60 miljoni eurose kahjumi teeninud Bolt sõlmis alles tänavu aasta alguses Euroopa Investeerimispangaga (EIP) laenulepingu, mille raames pank toetab Bolti tootearendust ja laienemist 50 miljoni euroga.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.