Uudis

Pärnu tipprestorani omanik saatis Bolti pikalt: firma küsib ülikrõbedat tasu

Bolti toidukuller.Foto: Bolt

Pärnu ühe meelisrestorani, Gruusia toite pakkuva Kolhethi asutaja ja juht Andri Arula kirjutas sotsiaalmeedias, et Bolt teeb raskel ajal ettevõtjatele pakkumisi, mis söövad kuni 30 protsenti tellimuse käibest.

Arula kirjutas, et Bolt küsib agenditasu 25 protsenti netosummast, millele lisandub käibemaks. Restoranipidaja piltlikustas, et sisuliselt tähendab see lasua 30 protsenti toitlustaja käibest. Näiteks, kui kunde arve on 50 eurot, siis 25 protsenti sellest on küll 12,5 eurot, kuid kui lisada käibemaks, kasvab summa 15 euroni, mis tähendab, et 50 eurost tervelt 30 protsenti läheks Boltile.

Arula ütles DigiPROle, et pidas Bolti pakkumist naljaks ning see on vastuvõetamatu. Restoran pakub praegu kaasatellimisel 20 protsendilist allahindlust ning kohaletoimetamise eest tasu ei võta.

Bolt jättis korduvale palvele vaatama mitme päeva jooksul DigiPRO küsimustele vastamata.

Ka Woltil kõrged tasud

Hiljuti kirjutas ERR, et sõltuvalt kullerfirmast, ulatuvad vahendustasud 15-25 protsendini tellimusest ehk lõviosa kullerfirma teenistusest ei tulegi mitte kliendi maksatavast kojuveotasust, vaid restorani vahendustasust.

Wolti kaudu toidu ise restoranist kaasavõtmiseks ehk transpordikulu on kliendi kanda (takeaway), siis on vahendustasu 20 protsenti, kui aga tellib selle koju ehk Wolti kuller transpordib selle temani (delivery), maksab restoran tellimuse pealt lausa 25 protsenti kullerfirmale.

Karm turuvõitlus

DigiPROle selgitati, et Bolt ja Wolt kasutavad strateegiat, kus pakuvad lähedal elavatele inimestele väga odavat tellimishinda.

“Põhjus on lihtne. Suur hulk toitlusaja kliente, kes on harjunud toitlustaja juures kohapeal söömas käima elavad toitlustaja vahetus läheduses ja selle asemel, et tulla kohapeale saavad nad siis pooltasuta toidu koju tellida,” selgitas üks nende konkurent.

“Neid, teie sissetöötatud kliente selle pakkumisega sihitaksegi ning lõpptulemus on, et te annate käes osa oma püsiklientidest ja hakkate nende pealt maksma vahendustasu 25% ringis. Toitlustaja kaotab rahaliselt ja Bolt suurendab oma mõjuvõimu toitlustaja suhtes,” lisas ta.

Mitme turuosalise hinnangul peab kojutellimise mudeli eesmärk olema see, et toidu tellivad endale koju need kes elavad kaugel ja ei soovi kohapeale minna ning lähedal asuvad inimesed käivad endiselt toitlustaja juures. “Nii suureneb toitlustaja käive, mitte ei tõsteta juba olemasolevaid kliente ühest taskust teise.”

Eestlaste vastulöök Boltile ja Woltile

Reedel kirjutas DigiPRO, et kui tavatarbija näeb Boltist või Woltis toitu tellides mõne eurost kulleritasu, siis toidu tegijale võib see ulatuda 20-30 protsendini toidu maksumusest.

Niigi krõbe tasu on raskel ajal veelgi suuremaks koormaks, mistõttu lõid eestlased äsja kahele suurele konkurendi, mis küsib 5-6 korda madalamat tasu ehk 5 protsenti tellimusest.

„Mujal maailmas on toidukullerid seoses kriisiga jõudsalt komisjonitasusid vähendanud, kuid meil see kahjuks ei kehti,” ütles Lore Bistroo ja restoran Leib omanik ning juht Kristjan Peäsk.

“Kui toidu kojuvedu on hetkel ainuke võimalus ükskõik millisele toitlustusasutusele tegevuse jätkamisest, siis anda käibest 30% teenustasuna kullerfirmadele nagu Bolt ja Wolt on mõeldamatu. See ei ole jätkusuutlik ning motiveeriv ühelegi toitlustusasutusele,“ leidis uuele platvormile kolinud Peäske.

„Kogu maailmas on suur osa toitlustusasutusi olnud sunnitud enda tegevuse peatama ning sarnaselt Eestile seistakse silmitsi olukorraga, kus kojuveo kullerid võtavad suuri vahendustasusid, mida restoranid endale kriisiolukorras lubada ei suuda,” selgitas Nosi.ee kaasasutaja Ivar Jaanus pressiteates.

Eestis on praeguseks platvormiga liitunud juba üle 60-ne restorani, sealhulgas näiteks Lore Bistroo, Tai Boh, Tokumaru, Poke Bowl ja Kius. Nosi.ee kaasasutaja rõhutas, et igapäevaselt liitub keskkonnaga uusi kohvikuid ja restorane ning teenus on mitu korda odavam kui Bolti või Woltiga koju tellitud toit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.