Riik tegi juhendi, kuidas sotsiaalmeedia mõjuisikud võivad reklaami teha

Eesti üks tuntumaid sotsiaalmeedia mõjuisikuid on Paljas Porgand ehk Merilin Taimre.Foto: Madis Sinivee/Eesti Meedia

Julgelt üle poole aasta tööd viis selleni, et sel nädalal valmis riigil mõjuisikutele mõeldud riiklik juhend, mis jagab näpunäiteid, kuidas tohib sotsiaalmeedias tooteid ja teenuseid reklaamida.

Juhendist, mis peaks mõjutama vaid nii-öelda sotsiaalmeedia staare selgub, et staariks saavad end pidada kõik inimesed, kes omavad Instagramis, Facebookis või mujal platvormidel kontot. Jälgijate hulk ning see, kas konto on avalik või kinnine, ei ole seejuures riigi arvates määrav. 

Kõik sotsiaalmeedia kasutajad on riigi arvates mõjuliidrid

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametil (TTJA) valminud seitsme leheküljelises juhendis tuuakse muuseas välja, mis on reklaam, mis on sotsiaalmeeida, millal on sotsiaalmeedias avaldatud postitus reklaam ja millal mitte ning kes on sotsiaalmeedia mõjuliider.

Juhendist saab lugeda, et sotsiaalmeedia mõjuliidrina käsitleb TTJA kõiki sotsiaalmeedias sisu loovaid või vahendavaid isikuid, kelle postitusi jälgitakse avalikkuse poolt.

“Seejuures ei ole tähtis, kas su postitust jälgib 10, 100, 1000 või miljon inimest, nii nagu ka see, kas sinu postitused on nähtavad kõigile või ainult sind jälgivatele isikutele,” seisab juhendis. 

https://www.instagram.com/p/CFFIOUqHV8H/
Juhendi kohaselt peaks selline postitus omama ka teemaviidet #reklaam.

See aga ei tähenda, et kõik sotsiaalmeediase postitatu on koheselt reklaam. Reklaamiks loeb TTJA mõjuliidri tehtud postitust, mis tutvustab või esitleb postituses käsitletud toodet, kaubamärki, teenust või üritust eesmärgiga suurendada selle populaarsust ning selle läbi ka müüki. 

“Tutvustamise või esitlemise all peetakse silmas seda, kui postitaja juhib (enamasti lähtuvalt saadud tellimusest) vaataja/lugeja/kuulaja tähelepanu tootele (kaubamärgile, teenusele jne), kas sellest kõneldes, kirjutades või seda näidates, kusjuures näitamise all peetakse silmas ka toote asetamist kaadrisse silmatorkaval moel,”.

Reklaamiks ei loeta uue filmi, teatrietenduse, raamatu, arvutimängu, söögikoha vms arvustust või tutvustust, mille on postitaja avaldanud lähtudes oma isiklikust huvist antud teema vastu. Samuti ei ole reklaamiks see, kui postitaja kannab teatud marki jalanõusid või kindla kaubamärgi rõivaeset, mis talle endale meeldivad, mille ta on endale ise ostnud ja mille müügi edendamisega pole ta mingil viisil seotud, 

Kõik reklaampostitused tuleb TTJA juhendi kohaselt märgistada teemaviitega #reklaam. Kui staari jälgijad ei asu peamiselt Eestis, siis peaks kasutama näiteks inglise keeles #advertisement või vene keeles #реклама. Sellise teemaviitega peab märgistama ka postitused, kus mõjuisik on brändilt saanud endale mõne kingituse, kuid rahalist tasu ei ole saadud. 

Tavapärase reklaami kõrval peab jälgijatele arusaadavalt tooma välja sellegi, kui postituses on kasutatud tootepaigutust ehk kaadrisse on asetatud mõne brändi toode, kes on selle eest maksnud, et nende piimapakk või telefon oleks selgesti eristatav. 

Keelatud on igasugune alkoholi, tubaka, tubakatoodete tarvitamiseks mõeldud toodete, relvade, narkootikumide, notarite ja kohtutäiturite, tervishoiuteenuste, hasartmängu, pornograafia jne reklaam. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.